ثبت شرکت  ثبت شرکت  ثبت شرکت  ثبت شرکت
 مقالات

موسیقی و اثرات آن

موسیقی به عنوان یکی از تفریحات و سرگرمی افراد به شمار رفته که بسیاری برای غلبه برتنش عضلانی، کاهش افسردگی، غلبه بر بی‎خوابی، سلامت قلب و ... از آن بهره‎مند می‎شوند. 

امروزه به دلیل وجود انواع وسایل و ابزارهای پخش موسیقی از جمله انواع ضبط صوت‎ها‎، گوشی‎ها‎ی همراه، MP4، MP3 و ...  با کمتر کسی برخورد می‎کنیم که از موسیقی خود را محروم کند. 

تاثیر موسیقی در محل کار

شاید تاکنون دیده باشید در برخی فروشگاه‎ها‎، سازمان‎ها‎ی صنعتی و یا تولیدی موسیقی نشاط‎آور و ملایمی پخش می‎شود که موجب بالا بردن روحیه افرادی می‎شود که در این مکان‎ها‎ کار می‎کنند و یا در آنجا رفت و آمد دارند. اما اینکه موسیقی تاثیرات مثبتی بر جای می‎گذارد یا موجب تاثیرات مخرب می‎شود، جای بحث دارد. در اینجا می‎توان به نظریاتی در رابطه با تاثیرات مثبت و مخرب موسیقی اشاره نمود.

نظریه اول؛ تاثیر مثبت موسیقی بر محل کار

     بسیاری از تحقیقات نشان داده که موسیقی تاثیر مطلوبی در گاوداری‎ها‎ و مرغداری‎ها‎ بر جای می‎گذارد. همچنین از تاثیر موسیقی بر روی گیاهان نیز نمی‎توان غافل شد. حال که می‎توان تاثیر موسیقی را بر غیر انسان مشاهده کرد، بعید است که بگوییم موسیقی بر انسان تاثیری ندارد.

موسیقی سبب می‎شود ملالت و خستگی در کار کاهش پیدا کرده و کارکنان هشیار باقی بمانند؛ لذا موسیقی این توان را دارد که سطح توجه و هشیاری کارکنان را در حد مطلوب حفظ کند. در یک آزمایش که از بین 256 نفر، از  75 نفر خواسته شد تا به مدت 4 هفته موقع کار کردن هدفون‌‎ها‎ی خود را در گوش گذاشته و کار کنند، مشخص شد که بازده کاری این افراد تا 10 درصد نسبت به سایرین افزایش یافته است.

مهم ترین کارکرد موسیقی ایجاد حس برانگیختگی در روحیه افراد می‏شود و میان ذهن و جسم تعادل برقرار می‏کند.

انتخاب موسیقی مناسب موجب می‏شود تا ساعات کاری در نزد کارکنان کوتاه‌تر به نظر برسد و به تبع آن، استرس آنها در حین کار کاهش یابد.

موسیقی  قدرت خلاقیت را افزایش داده و در واحدهایی از قبیل طراحی محصول یا واحدهای گرافیکی موجب می‏شود تا کارکنان ایده‌هایی نو خلق کنند.

موسیقی موجب تمرکز بر کار شده و افراد را از فکر کردن بر امورات دیگر باز می‎دارد. در این زمینه می‏توان به موسیقی ویوالدی، باخ، راک و  هندل اشاره کرد که تاثیر زیادی بر تمرکز کارکنان در یک محیط کاری دارند. شاید بتوان این سخن را در نتیجه آزمایشی که در آکادمی علوم روسیه صورت گرفته، دید. در این آزمایش مشاهده شد که توانایی فرد برای تشخیص تصاویر، از جمله نامه‌‎ها‎ و اعداد، با گوش دادن به موسیقی راک یا کلاسیک افزایش پیدا کرد.

موسیقی موجب کاهش هورمون‎ها‎ی استرس تا سطح 41 درصد می‎شود و بنابراین به نوعی می‎تواند موجب افزایش حس آسودگی در کارکنان شود.

نظر یه دوم؛ تاثیر مخرب موسیقی بر محل کار

این افراد بر این نظرند که موسیقی نه تنها تاثیر مثبتی بر روحیه افراد نداشته که موجب برهم خوردن تعادل و تمرکز کارکنان نیز می‎شود. بر طبق این نظریه، افراد با گوشی دادن به موسیقی از کار اصلی خود غافل شده و تنها بر ریتم و صدای موسیقی گوش فرا می‎دهند. لذا نظر آنها بر عدم پخش موسیقی در محل کار می‎باشد.

تاثیر موسیقی بر محل کار بر اساس نوع فعالیت

محیط‌‎ها‎ی کاری غیر صنعتی و تکرار

در این مکانها هماهنگی میان دست و کار نقش اساسی در امور کاری دارد، نیاز به فکر کردن زیادی نیست و افراد به محض عادت کردن به محیط کار، می‎توانند با فکر کردن به مسائلی غیر از آنچه انجام می‎دهند، کار خود را انجام دهند. لذا بسیاری از پژوهشگران بر این نظر هستند که پخش موسیقی در اینگونه مکانها تاثیر مثبتی بر افزایش راندمان شرکت دارد.

محیط‌های صنعتی ماشین محور

محیط صنعتی جایی است که امور و فرایندهای کاری توسط دستگاه‎ها‎ی مکانیزه صورت می‏گیرد. در اینگونه محیط‎ها‎ دستگاه‎ها‎ و ماشین‎ها‎ نقش محوری دارند و لذا افراد تنها نقش کار با دستگاه‎ها‎ را ایفا می‏نمایند. تاثیر موسیقی در این مکانها محدودتر از محیط قبلی (غیر صنعتی) می‏باشد. 

محیط‌های اداری

در محیط‎ها‎ی اداری امور و فرایندهای کاری بر اساس تحلیل‎ها‎ی ذهنی صورت می‏گیرد و لذا نیاز به تمرکز زیادی دارند. در محیط‎ها‎ی اداری، کارکنان باید پاسخگوی ارباب رجوع باشند و یا بر روی فعالیت‎ها‎ی خود تمرکز کرده و ارتباط خود را با دنیای بیرون قطع نمایند. لذا توصیه بر این است که موسیقی در این مکانها نه تنها تاثیر مثبتی نداشته که موجب کاهش راندمان کاری نیز می‏شود. 

همچنین نباید از رابطه بین سن و سال و علاقه به شنیدن صدای موسیقی غافل شد چرا که میان سن و گوش دادن به موسیقی در محیط کار، رابطه معکوس وجود دارد به این معنا که هر چقدر سن بالاتر رفته، افراد تمایل کمتری برای گوش دادن به موسیقی دارند. لذا توصیه‏ای که به مدیران شرکت‎ها می‏‎شود اینکه با توجه به نوع فعالیت و نیز سن افراد و کارکنان، موسیقی را انتخاب نمایند.